Special Movie Awards {SMA 2017}

Special Movie Awards SMA 2017 Second edition to be held on the 30th of September  in The Gambia. We are pleased to inform you of the successful completion of submission for the SMA 2017 Awards. Submission closed on Monday 31st July and 46 films were submitted by 30 film production houses in The Gambia, Nigeria and Sierraleone. Where in 31 films in total were submitted in The Gambia, 10 films from Sierraleone and 5 films from Nigeria. Movie screening is on as the Jury retreat commenced on Wednesday August 2nd 2017. After a week long screening by the Jury, nominees will be released based on the films submitted. The Production Houses, Submissions and  Categories are as follows:

NATIONAL ENTRIES
FEATURE FILMS
No. PRODUCTION NAME FILM TITLE FILM GENRE RUN TIME

Hr/Min/Sec

PRODUCER
1 Hero Stars Movie Production ·         Feel my Pain Drama 00.56.43 Mustapha S. Kamara
2 Collins Archie Pearce ·         Banjul My Love Drama 01.32.43 Collins Archie Pearce
3 Pan African Theatre/Film Production ·         Kadijah Drama 01.43.20 Aishatu Jallow
4 Mount of Olives ·         Possessed Child Drama 00.02.28 Blessing Etchie
5 G-Empire Films ·         Kora Kids

·         Pain of sorrow

Drama 01.07.17

01.51.30

Bakary Sonko
6 T- Plus Production ·         My Gambian Holiday 1

·         My Gambian Holiday 2

Drama 01.00.17

01.00.33

T- Plus
7 Supdeee  Movies ·         Beyond Greed Drama 1.49.04 Desmond Finney
8 Gallywood House of Entertainment ·         Love is the answer Drama 01.52.53 Gallywood House of Entertainment
9 Princess Production ·         Mysterious Wedding Planner Drama 01.20.00 Princess Shyngle
10 Trustars Production ·         Back to the Land 1

·         Back to the Land 2

·         A Day for the Wicked (SCREENER COPY)

Drama 00.58.02

00.42.26

00.38.30

Temple Chinomso Iheanacho

Temple Chinomso Iheanacho

Linda Eghodaghie/ Franklin Adim

11 Gamsie Productions ·         Tashi Drama 01.23.10 Mariama Kombo
12 Climax Entertainment Production ·         Who wants to be a  Millionaire Drama 01.39.41 Ikechukwu Ukoha
13 Gamstars Movie Production ·         The Great Big Tree Kingdom Drama 01.48.48 Pa Modou Cham
No. of Production Houses= 13

No. of Films Submitted= 15

SHORT FILMS
No. PRODUCTION NAME FILM TITLE FILM GENRE RUN TIME

Hr/Min/Sec

PRODUCER
1 Climax Entertainment Production ·         Holy Baby Girl Short 00.24.50 Ikechukwu Ukoha
2 GAP MEDIA ·         Adam and Eve Short 00.22.41 Collins Banks Ajayi
3 Trustars Production ·         Respect my Feeling Short 00.44.28 Franklin Adim/ Ebrima Ceesay
4 State of Films Media ·         My Mistake Short 00.29.48 Seray Dainkeh
No. of Production Houses= 4

No. of Films Submitted= 4

DOCUMENTARY FILMS
No. PRODUCTION NAME FILM TITLE FILM GENRE RUN TIME

Hr/Min/Sec

PRODUCER
1 Mohamed Fofana My story Documentary 00.43.14 Mohamed Fofana
2 Wax Media 30,000 Litres Documentary 00.10.28 Wax Media
No. of Production Houses= 2

No. of Films Submitted= 2

INDIGENOUS FILMS
No. PRODUCTION NAME FILM TITLE FILM GENRE RUN TIME

Hr/Min/Sec

PRODUCER
1 Fandema Theatre/ Film Production ·         My Boss Indigenous 00.35.31 Shiekh Omar Sawaneh
2 Fandema Theatre/ Film Production ·         Sariba Indigenous 00.28.58 Shiekh Omar Sawaneh
3 Fandema Theatre/ Film Production ·         Nako Indigenous 00.29.41 Shiekh Omar Sawaneh
4 Shalom Productions ·         Joko Boku Talk Indigenous 01.14.56 Ola T. Johnson
No. of Production Houses= 2

No. of Films Submitted= 4

COMEDY FILMS
No. PRODUCTION NAME FILM TITLE FILM GENRE RUN TIME

Hr/Min/Sec

PRODUCER
1 Climax Entertainment Production ·         Who wants to be a  Millionaire Comedy 01.39.41 Ikechukwu
2 Sissohor Production ·         Kolo World Comedy Comedy 00.17.40 Mohamed Sisssohor
3 Trustars Production/ Lekmedia Filmworks ·         Funny Identities Comedy 00.29.12 Franklin Adim/ Olamilekan Idowu
4 Fandema Theatre Group ·         Kitabu Comedy Comedy 00.24.52 Kitabu Fatty
5 Wax Media ·         The Long Man Comedy 00.04.52 Wax Media
6 Buka Jeff Drama Group ·         Comedy San pour San Comedy 00.31.53 Pa  Modou Cham
No. of Production Houses= 6

No. of Films Submitted= 6

TOTAL NUMBER OF FILMS SUBMITTED= 31 Films
INTERNATIONAL ENTRIES

(SIERRALEONE)

NO. PRODUCTION NAME FILM TITLE FILM GENRE RUN TIME

Hr/Min/Sec

PRODUCER
1 Premier Media Films ·         Beauty Curse Drama 01.06.21 Sheku M. Sheriff
2 Premier Media Films ·         Dagadi Drama 01.04.22 Sheku M. Sheriff
3 New Life Entertainment ·         Tears of an Orphan Drama 01.42.21 Lamin Jalloh
4 Destiny Movie Stars Production ·         Desperate Journey Drama 02.11.31 Amara Lugbou Kamara
5 UK Movies ·         Angel of Relief Drama 01.04.09 Umaru Kamara (UK)
6 Sierra Pictures ·         Bitter Experience Drama 02.41.48 Idrissa Jalloh
7 Sierra Pictures ·         Hannah Drama 00.21.32 Idrissa Jalloh
8 Kanji Movie Production ·         The Earth Drama 01.56.57 Marie Smith (Miss Smith)
9 Supdeee Movies ·         Mobile Lovaz Comedy Desmond B. Finney
10 Supdeee Movies ·         Zymat Drama Desmond B. Finney
No. of Production Houses= 7

No. of Films Submitted= 10

 

 

NO. NATIONAL PRODUCTION HOUSE
1 Hero Stars Movie Production
2 Climax Entertainment Production
3 Trustars Production/ Lekmedia Filmworks
4 Mount of Olives Film
5 WAX Media
6 Sissohor Production
7 State of Films Production
8 Collins Archie Pearce
9 Pan African Theatre/Film Production
10 G-Empire Films
11 T- Plus Production
12 Supdeee  Movies
13 Gallywood House of Entertainment
14 Princess Production
15 Gamsie Productions
16 Gamstars Movie Production
17 Mohamed Fofana-  Independent Film Maker
18 GAP Media
19 Fandema Theatre/ Film Production
20 Shalom Productions
21 Buka Jeff Drama Group
  INTERNATIONAL PRODUCTION HOUSES
SIERRALEONE
22 Premier Media Films
23 Kanji Movie Production
24 New Life Entertainment
25 Destiny Movie Stars Production
26 UK Movies
27 Supdeee Movies
28 Sierra Pictures

 

 

SPECIAL MOVIE AWARDS 2017 CATEGORIES

 

PERFORMING ARTS  CATEGORY

  • Best Leading Male Actor
  • Best Leading Female Actress
  • Best Supporting Male Actor
  • Best Supporting Female Actress

PRODUCTION CATEGORY

  • Best Hair/Makeup Artist
  • Best Customier
  • Best Sound
  • Best Editor
  • Best Visual Effects
  • Best Picture
  • Best Documentary
  • Best Indigenous Film
  • Best Short Film
  • Best Feature Film
  • Best Comedy (Introducing)
  • Best Story/ Screenplay (Introducing)
  • Best Director

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2014-2016 AfrinityProductions.
Powered By SML Media

| KABBO Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress