Joke of the Week

now browsing by category

 

ROSE HAWA MARAH WINS THE MAIDEN SALONE CULTURE ALIVE

                   

Rose Hawa Marah won the first-ever Reality Tv Show “Salone Culture Alive” hosted in Makeni and went home with the Fifty Million Leones Star Prize for being the standard performer throughout the show.

A show that hosted twelve (12) contestants from different ethnicities across the country, ranging from Mende, Temne, Kuranko, Mandingo, and Limba to Loko.
Rose Hawa Marah depicted her kuranko ethnicity’s culture and traditions throughout and on the final day, was able to fine-tune Kuranko practices to “Traditional Ceremonies and Tourism attraction” that wowed the judges as she sensitively exhibited the true education of ethnicity value.
She was presented with the Star Prize of Fifty Million Leones Cheque on stage as a demonstration of the organiser’s integrity and keeping their words intact.
The only entertainment show you can be educated about true Sierra Leone culture and showcase the genuine beauty of Sierra Leone culture. This is just one of the many ahead the organisers pledged
Rose Hawa is the current face of Sierra Leone Cultural Alive.
©Salone Culture Alive Media Unit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

OFFICIAL NOMINEES FOR SPECIAL MOVIE AWARDS (SMA 2017)

We are pleased to inform you of the successful completion of movie screening by the Independent Jury. For this year’s Award 46 films were submitted by 30 film production houses in The Gambia, Nigeria and Sierraleone. Where in 31 films in total were submitted in The Gambia, 10 films from Sierraleone and 5 films from Nigeria. After a weeklong screening by the Jury, nominees for this year is out based on the films submitted. The Nominees for Special Movie Awards 2017 are as follows and to vote for your favourite Nominee in any of the Categories, please go to SMA Vote page on www.afrinitypro.com, Voting officially opens on Monday 14th August and Closes 25th September 2017. Good Luck to all the Nominees!!!

FILM CATEGORY

No. CATEGORY PRODUCTION HOUSE NOMINEES
1 Best Documentary Ø  Mohamed Fofanna Production

Ø  Wax Media

 

Ø  My Story

Ø  30,000 Litres

 

2 Best Short Film Ø  GAP Media

Ø  Climax Entertainment Production

Ø  Trustars Production

Ø  Adam and Eve

Ø  Holy Baby Girl

Ø  A day for the wicked

3 Best Indigenous Film Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Sariba

Ø  Nakoh

Ø  My Boss

4 Feature Film Ø  Gallywood House of Entertainment

Ø  Princess Production

Ø  Collins Archie Pearce Production

Ø  Love is the answer

Ø  Mysterious Wedding Planner

Ø  Banjul My Love

5 Best Comedy Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Wax Media

Ø  Gamstar Movie Production

Ø  Kitabu Comedy

Ø  The Long Man

Ø  San Pour San

PERFORMING ARTS CATEGORY

NO. CATEGORY PRODUCTION HOUSE NOMINEES FILM
6 Best Leading Male Actor Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Collins Archie Pearce Production

Ø  Kitabu Fatty

Ø  Sherifo Kanuteh

Ø  Collins Archie Pearce

ü  Sariba

ü  My Boss

ü  Banjul My Love

7 Best Leading Female Actress Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Gallywood House of Entertainment

Ø  Shalom Production

Ø  Dadou Jawara

Ø  Banna Sibi

Ø  Ola T. Johnson

ü  Sariba

ü  Love is the answer

ü  Joko Boku Tok

8 Best Supporting Male Actor Ø  Gallywood House of Entertainment

Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  T-Plus Production

Ø  Femi Nosa James

Ø  Kitabu Fatty

Ø  Modou Musa Ceesay

ü  Love is the answer

ü  My Boss

ü  My Gambian Holiday

9 Best Supporting Female Actress Ø  Princess Production

Ø  Gallywood House of Entertainment

Ø  Fandema Theatre&Film Production

 

Ø  Jatou Mbowe

Ø  Yamu Gidang

Ø  Kadijatou Jallow

 

ü  Mysterious Wedding Planner

ü  Love is the answer

ü  Sariba

PRODUCTION CATEGORY

NO. CATEGORY PRODUCTION HOUSE NOMINEES FILM
10 Best Director  

Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Gallywood House of Entertainment

Ø  Princess Production

 

Ø  Shiekh O. Sawaneh

Ø  Babucarr Zaidi Jallow

Ø  Afe Olumowe

 

ü  Sariba

ü  Love is the answer

ü  Mysterious Wedding Planner

 

11 Best Hair/Makeup Artist Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Princess Production

Ø  Andrea Akyea

Ø  Andrea Akyea

Ø  Fatisha

ü  Sariba

ü  Nakor

ü  Mysterious Wedding Planner

12 Best Costumier Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Shalom Production

Ø  Shiekh O. Sawaneh

Ø  Shiekh O. Sawaneh

Ø  Oladin Gabisi

ü  Sariba

ü  Nakor

ü  Joko Boku Tok

13 Best Visual Effects Ø  Gallywood House of Entertainment

Ø  Princess Production

Ø  Shalom Production

Ø  Abel Madu

Ø  Studio 300

Ø  Alex Vine

ü  Love is the answer

ü  Mysterious Wedding Planner

ü  Joko Boku Tok

14 Best Sound Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Shalom Production

Ø  Gallywood House of Entertainment

Ø  State of Mic

Ø  G. Stars

Ø  Ayisatu Ayegbo

ü  Sariba

ü  Joko Boku Tok

ü  Love is the answer

15 Best Editor Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Gallywood House of Entertainment

Ø  Gam-Sie Media

Ø  Pa Ebou Sosseh

Ø  Abel Madu

Ø  Yusuf Kanesie

ü  Sariba

ü  Love is the answer

ü  Tashi

16 Best Picture Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Fandema Theatre&Film Production

Ø  Gallywood House of Entertainment

Ø  State of Mic

Ø  State of Mic

Ø  Abel Madu

ü  Sariba

ü  Nakor

ü  Love is the answer

 

TALENT HUNT AUDITION SEASON 1

TALENT HUNT AUDITION SEASON 1

Copyright © 2014-2022 Afrinity Productions.

Powered By SML Media
| KABBO Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress